^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Naujienos

Mokomės netradicinėse erdvėse

Grupė klubo „Mes – gimnazistai“ narių su vadove Jolanta Liubeckaite lankėmės naujame privačiame Vilniaus muziejuje MO, kurį įkūrė mokslininkai Danguolė ir Viktoras Butkai ir kuris iškilo buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje. Klausėmės gidės pasakojimo apie pirmąją parodą „Visas menas apie mus“, kurioje eksponuojami 1960-2018 metų meno kūriniai.

Ekspozicijoje, suskirstytoje į keturias dalis: „Esmės ir universalumo paieškos – abstrahuota gamta ir abstrakcija“, „Didžiosios dramos ir mitai“, „Praeinantis kasdienis gyvenimas“, „Kintanti realybė ir kontrolės praradimas“, galima išvysti mūsų istorijos laikotarpius – pokarį, sovietinį atšilimą, brežnevinį sąstingį, pertvarkos įvykius, su Sąjūdžiu grįžusią nepriklausomybę, šių dienų aktualijas. Tapyba, grafika, videomeno kūriniai, instaliacijos, tarpdisciplininiai darbai perteikia tai, kas būdinga Lietuvos menui ir krašto žmonėms.

Antrajame muziejaus aukšte susipažinome su   karališka (taip fotorinkinį pristato MO muziejaus kolekcijos ir parodos kuratorė -  dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė Raminta Jurėnaitė) fotoparoda „Praeinantis kasdienis gyvenimas“. Čia eksponuojami žymiausių Lietuvos fotografijos mokyklos atstovų: Antano Sutkaus, Aleksandro Macijausko, Algimanto Kunčiaus, ir jaunesniosios kartos fotomenininkų, idėjinių jų priešininkų, vadinamosios nuobodulio fotografijos autorių: Alfonso Budvyčio, Algirdo Šeškaus, Remigijaus Pačėso, Gintauto Trimako, darbai. Fotoparoda kalba apie kasdienį gyvenimą, bėgantį laiką.

Muziejaus skaitykloje galėjome pavartyti daugybę meno leidinių, pamatėme dviejų jaunų dailininkių Dovilės Bagdonaitės ir Julijos Linkutės parodą „Meno pauzė“ - ant sienos piešiniais  išreikštą ironišką požiūrį į save ir kūrybą, paskaitinėjome Dovilės pirmąją poezijos knygą, susipažinome su autorių kūrybiniu portfolio.

Apžiūrėjome muziejaus kiemelyje esančias skulptūras, išsaugotas kino teatro pavadinimo „Lietuva“ raides, grožėjomės dailininkų Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus freskos fragmentu, esančiu Naujųjų Valkininkų „Pušelės“ sanatorijoje, skaitmeniniu būdu perkeltu ant muziejaus bistro sienos, parduotuvėlėje įsigijome  suvenyrų su MO simbolika, fotoreprodukcijų.

Toliau ekskursijos maršrutas vedė  į „Prospekto galeriją“, kur apžiūrėta grupinė fotoparoda „Svetur II“. Čia buvo eksponuojami Sigito Baltramaičio (Vokietija), Vytenio Jankūno (JAV) ir Dariaus Kuzmicko (JAV) darbai. Šie menininkai savo  kūrybinį kelią pradėjo Lietuvoje ir iš jos išvyko dešimtajame XX a. dešimtmetyje. Visus autorius parodoje jungia kartojimo metodas, manipuliavimas atvaizdais. Sigitas Baltramaitis, neatskleisdamas  nei kelionės tikslo, nei priežasties, vaizduoja nuolat besikartojantį kasdienybės veiksmą – žingsniavimą senais traukinio pabėgiais. Vytenis Jankūnas įamžino savo kasdienes keliones Niujorko metro maršrutu. Parodos pristatyme rašoma: „Kadaise pats dalyvavęs „inscenizuotose paveiksluose“, šiandien autorius tas inscenizacijas aptinka savo atsitiktinių pakeleivių mikrojudesiuose, užsitęsusio ritualo neišvengiamume. Kiekvienas baigtinis atspaudas sugėręs į save daugiasluoksnę kelionės patirtį pakartoja tai, kas įvyko vakar ir kas bet kokiu atveju įvyks rytoj.“ Trečiasis parodos autorius – Darius Kuzmickas fotografuoja  pinhole technika. Jo darbuose niekas niekur nekeliauja, bet, pasitelkdamas kelias ekspozicijas, fotomenininkas sukuria ritmišką statiško objekto vaizdą.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atrijuje išvydome jaunosios kartos menininkės Jolitos Vaitkutės instaliaciją „Pabudę iš knygų“, kuri sukurta naudojant atvirose lentynose esančias knygų nugarėles. Į bibliotekos lankytojus žvelgia aštuonios žinomos ir Lietuvai nusipelniusios asmenybės: poetas Bernardas Brazdžionis, visuomenininkė ir publicistė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, kalbininkas Jonas Jablonskis, semiotikas ir lingvistas Algirdas Julius Greimas, archeologė Marija Gimbutienė, filosofas Stasys Šalkauskis, rašytojas, filosofas Vydūnas, prozininkė, dramaturgė Žemaitė.

Ši kelionė finansuota Molėtų rajono savivaldybės jaunimo iniciatyvų programos lėšomis.

Jolanta Liubeckaitė

Jolantos Liubeckaitės, Dominyko Repečkos, Akvilės Višniauskaitės nuotraukos

 

Copyright © 2023. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.