^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Naujienos

Šimtmečio kelionė ir dokumentų perskaitymo paslaptys

Žiema. Sniegas. Šalta, bet vykti į edukacines keliones norisi. IIId ir IVb mokiniai su mokytojomis Virginija Petrauskiene bei Ramute Mikalauskiene apsilankė Valstybės pažinimo centre Vilniuje ir Lietuvos centriniame valstybės archyve. Valstybės pažinimo centre apžiūrėjo interaktyvią parodą „Nepamirštamos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“.

Tai unikalus Lietuvos šimto metų pasakojimas, pradedamas Pirmuoju pasauliniu karu, o baigiamas Lietuvos antrosios nepriklausomybės laikais. Mokiniai, naudodamiesi planšetėmis ir ausinėmis, surado ir išklausė įvairių praeito amžiaus vizijų, svajų, kurios buvo įgyvendintos mūsų dienomis. Vienas pasakojimas trunka minutę, o visa šimtmečio kelionė - 45 min. Istorijas galima pasirinkti. Istorinės vizijos – pagrindas ateičiai. Pavyzdžiui, tarpukariu Oskaras Milašius, Lietuvos atstovybės Prancūzijoje patarėjas, svajojo apie suvienytas Europos valstybes kaip atsvarą JAV. Jo vizija pildosi iki mūsų dienų. Tarpukariu gimė ir mūsų dienomis tapo tikrove lietuvių kilmės amerikiečių krepšininko Felikso Kriaučiūno idėja išgarsinti Lietuvą kaip krepšinio šalį. Tai liudija „Amerikos balso“ radijo įrašas. Lietuvos šimtmečio vizijos skatina svajoti, o svajos anksčiau ar vėliau pildosi.

Kitas edukacinės išvykos objektas – Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Vyko pažintis su archyvu. Gidas papasakojo apie darbo specifiką, parodė kaip saugomi rašytiniai dokumentai, kaip restauruojami, ką pasakoja senos nuotraukos, dokumentiniai filmai. Didžiausią įspūdį paliko apsilankymas dokumentų restauracijos skyriuje. Šių metų pavasarį Kauno rajone, miške, buvo surasti permirkę dokumentų ritiniai ir granata, daugiau kaip šešiasdešimt metų išbuvę metaliniame bidone. Išminuotojai granatą sunaikino, o dokumentai buvo perduoti Lietuvos centrinio valstybės archyvo restauratoriams. Restauratoriai išsiaiškino, kad tai 1951 m. laikraščio „Partizanas“ keliolika numerių, Tauro apygardos raportai, karo lauko teismo nuosprendžiai ir kt. Dokumentų negalima buvo džiovinti, nes sutrupės. Juos laikė plastikiniame maiše, vėsioje vietoje, apsaugotus nuo saulės spindulių. Geriausia vieta - šaldytuvas. Ten dokumentai apsaugoti nuo pelėsio. Nešvarumus valė eteriniu aliejumi. Perskaityti dokumentai bus suskaitmeninti ir pateikti visuomenei Lietuvos ypatingajam archyve. Kur saugomas mūsų svarbiausias dokumentas? Kovo 11 – osios Aktas dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atstatymo saugomas Lietuvos valstybės naujajame archyve. Užsiėmimo pabaigoje - dokumentinis filmas apie Europos krepšinio pirmenybes 1939 metais. Įspūdingos Lietuvos pergalės. Pvz.: Lietuva – Prancūzija 48:18. Žaidė Amerikos lietuvis krepšininkas, olimpinis ir Europos čempionas Pranas Lubinas. Mokiniai pamatė, išsiaiškino, kaip saugomi istorijos šaltiniai, kaip panaudojami, kuriant vizijas.

Virginija Petrauskienė

Copyright © 2023. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.