^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Naujienos

Respublikinis konkursas „DNR diena 2019“

1953 m. balandžio 25 dieną du amerikiečių mokslininkai  J.Watsonas ir D.Krikas įminė  DNR mįslę. DNR diena pasaulyje pradėta minėti 2003 m., praėjus 50 metų po DNR molekulės struktūros išaiškinimo ir žmogaus genomo sekos nustatymo, sukėlusių tikrą mokslo revoliuciją ir reikšmingų pokyčių visų mūsų gyvenime.

Lietuvoje DNR dieną visuomenė skatinama domėtis genetikos mokslo ir praktikos laimėjimais, pabendrauti su iškiliausiais genetikais, dalyvauti ekskursijose Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus genomo tyrimų centro, įmonių UAB „Biotechpharma“ ir UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ laboratorijose.

Balandžio 25 dieną Lietuvos mokslų akademijos Didžiojoje salėje vyko DNR dienos minėjimo renginys. Šio renginio metu pranešimą skaitė LMA Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas akademikas Vaidutis Kučinskas, jis pristatė   S.M. Lipkin, J. R. Luoma knygą „Genomų amžius. Pasakojimai apie genetinės medicinos naujienas“ (smagu, kad gavome akademiko autografą). Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Konsultavimo ir mokymų centro vadovė prof. dr. Roma Jusienė skaitė paskaitą „Šiuolaikinės genetikos iššūkiai žmogaus psichologijai: kada žinojimas tampa našta?“.  Vilniaus Antakalnio gimnazijos mokytoja Rūta Kalvaitienė apžvelgė kasmetinio Europos mokinių rašinių konkurso, skirto DNR dienai paminėti, nacionalinio etapo darbus ir temas. Šiais metais konkursui buvo pateiktos dvi temos: esė  (rašinys) apie Hantingtono ligą bei genų redagavimo temos rašinys. Konkurse šiemet vertintas 41 darbas (21 mokinys rinkosi temą apie Hantingtono ligą, o 20 – apie genų redagavimą). Smagu, kad dvi Molėtų gimnazijos mokinės parašė rašinius  bei dalyvavo nacionaliniame konkurso etape.  IIb klasės mokinė Augustė Tūbaitė pasirinko temą apie Hantingtono ligą (mokytoja R.Mongirdienė), o IIa klasės mokinė Ieva Narauskaitė rašė apie genų redagavimą (mokytoja D.Siciūnienė). Tiesa, Augustė  išsiuntė savo rašinį ir į Europos genetikos draugijos konkursą.

Paskelbus rezultatus, paaiškėjo, kad viena iš „DNR dienos 2019“ nugalėtojų tapo Augustė Tūbaitė. Augustė buvo apdovanota Biotechpharma premija  (laimėtojos diplomu bei vertinga dovana). Ieva Narauskaitė gavo Lietuvos genetikos draugijos pagyrimo raštą.

Pasibaigus  renginiui Mokslų akademijoje, vyko ekskursija po Santaros klinikos Žmogaus genomo tyrimų centrą, kuriame  susipažindinta su visuotinio Lietuvos naujagimių patikrinimo dėl įvairių genetinių ligų programa, pamatyti naujausios kartos prietaisus, kurie naudojami šiame centre.

DNR diena paminėta prasmingai. Belieka laukti kitų metų, jau 13 – ojo  DNR dienos konkurso.

Biologijos mokytoja Regina Mongirdienė

 

 

Copyright © 2024. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.