Naujienos

Pamokos „Sumanaus moksleivio akademijoje“

Tęsiasi VDU projekto „Sumanaus moksleivio akademija“ veiklos. Šią savaitę vyko virtualūs užsiėmimai Gamtos mokslų ir Inžinerijos klasėms.

Gamtos mokslų klasę pasirinkę gimnazistai virtualiai nukeliavo į VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijas, kuriose išklausė dėstytojos R. Masienės paskaitą ir laboratorinio darbo pristatymą „Augalinės ląstelės nuotykiai“. Dėstytoja pradėjo apie tai, kokį vaidmenį atlieka augalai Žemėje, kad jie yra planetos plaučiai. Gimnazistai sužinojo kas yra donoriniai augalai, kas yra  eksplantai, kas yra invitro kultūra, kaip tokioje kultūroje auginami augalai, apie labai sterilias augalų auginimo sąlygas.

Mikroorganizmų pasaulį pristatė dėstytojas mikrobiologas A. Krasauskas. Paskaitos metu „Mikroorganizmai naudingi ar žalingi?“ dėstytojas papasakojo kas priklauso mikroorganizmams, kad jie plika akimi nematomi, parodė kaip auga mikroorganizmai, kaip jie maitinasi, kodėl jiems labai svarbi drėgmė, kaip apsisaugoti nuo jų buityje. Nustebino tai, kad citrinų rūgštis gaunama visai ne iš citrinų. Mikroorganizmai mus valdo, jų visur yra, jie visur plinta, todėl labai svarbu juos tyrinėti, žinoti jų naudą ir žalą.

Pamokos pabaigoje protmūšio būdu patikrintos  gimnazistų žinios kaip jie įsisavino tai, ką išgirdo. Džiugu, kad mokiniai aktyviai ir atkakliai įsijungė į protmūšį ir pademonstravo savo jau turimas ir gautas naujas žinias. Geriausiai žinias parodė Ilona J. iš IIc, Dominykas P. iš IIIb ir Julija N. iš IIIa.

Inžinerijos klasės gimnazistai išklausė dėstytojo A. Andriušiaus paskaitos teorinę dalį „ 3D: mintis < kompiuteris < gamyba”, sužinojo 3D modelio sudarymo būdus bekontakčiuose skeneriuose, pagrindines 3D spausdinimo technologijas, susipažino su kompiuterizuotu projektavimu (CAD), stebėjo praktinį inžinieriaus – braižytojo atliekamą mašinos detalės modeliavimo ir paruošimo spausdinimui darbą kompiuterio pagalba. Įtvirtinti šios pamokos žinias geriausiai sekėsi Aringui R. iš Id, Kiprui M. iš IIb ir Linui M. iš Id.

„Žalioji energetika – kas tai?“ -  gimnazistams pasakojo dėstytojas K. Venslauskas virtualiai ‚nuvedęs“ į universiteto saulės imitatoriaus laboratoriją. Kaip vyksta energijos paėmimas iš gamtos, kas yra biodujos, kodėl jos nepakeičiama medžiaga energijai gauti, kaip žalia masė perdirbama į biodujas, kuo skiriasi biodujų sudėtis nuo gamtinių dujų, kiek Lietuvoje yra veikiančių biodujų jėgainių, kokios yra pagrindinės medžiagos biodujų gamybai, kaip svarbu biodujų gamyba ekologijai, gamtos švarinimui, kadangi joms gaminti naudojamos maisto gamybos ir komunalinės  atliekos, nuotekos. Virtualiai nukeliavome į universiteto saulės imitatoriaus laboratoriją.

Įtvirtinant šios pamokos žinias, nepralenkiami buvo vėl Aringas R. ir Linas M. iš Id ir Deividas G. iš IIIa.

 

Mokytoja Valerija Mateikienė